2025 års Stipendiater fr. v:


Engla Meijer, Alicia Atthem,
Andreas Atthem, Fredrik Dahlgren, Isabell Fondelius
            Ungdomsledarstipendier

Fredrik Dahlgren Nykvarns Innebandyförening

Fredrik är huvudtränare för klubbens lag i Herrjunior-allsvenskan och assisterande tränare i föreningens H1-lag på seniornivå. Fredrik har nu i dagarna klart med Södermanlands Innebandyförbund att han ska ha huvudansvaret för distriktslaget den kommande säsongen. Fredriks styrkor som ledare är förutom det rent taktiska kunnandet att han lyckas få ihop alla killarna från olika årgångar till att spela och verkligen känna sig som ett lag både på och utanför planen. Han är även en god pedagog, vilket han har naturligt tack vare sitt jobb som lärare.


Alicia Atthem och Andreas Atthem SSK Konståkning
De är tränare/ledare i SSK Konståkning med flera deltagare från Nykvarn. De tränar dels skridskoskolan som är en nybörjarskola för skridskoåkning med ca 70 barn och ungdomar per termin och lär dom att åka skridskor. En del av dessa fortsätter sedan i konståkningsskolan där Andreas och Alicia är tränare och ledare. Båda två har gått ytterligare utbildningar för att vara tränare i konståkning. De från Nykvarn som vill hålla på med konståkning är hänvisade till en kommun som har is så det blir resor till Södertälje  .
               Ungdomstipendier

Engla Meijer Nykvarns Brottarförening.
Engla är snart 16 år och är en mycket god representant och förebild för Nykvarns brottarförening. Efter en del skador har det varit en lång en lång väg tillbaka för Engla, men hon har haft många bakom sig som har stöttat henne för att hon ska orka komma tillbaka. Hon är nu regerande Svensk mästare i sin klass samt nyligen i maj vid tävlingar i Oslo Nordisk mästare. Hon är ofta med och tränar de yngre brottarna på deras pass och även är med och leder ett pass i veckan för tjejer / kvinnor som är nyfikna på att träna brottning eller tantbrottning som de också brukar skoja om.

Isabell Fondelius Nykvarns Gymnastikförening
Detta är en tjej som inte bara imponerar med sina prestationer i hallen, utan också med sin otroliga styrka och vilja. Under en tid försvann glädjen för gymnastiken, men hon har, med en vilja av stål, kämpat sig tillbaka och återfunnit glädjen för sporten. Det som verkligen utmärker denna tjej är imponerande prestationer och den glädje och energi hon sprider omkring sig. Genom att alltid ge sitt allt, både i och utanför hallen, har hon visat vad riktig styrka och mod innebär. Hon är en påminnelse om att det finns ljus även i de svåraste tider, och att det finns glädje, även när livet är som tuffast. Det är med stor stolthet vi vill uppmärksamma denna tjej. Hon är inte bara en fantastisk idrottare, utan också en fantastisk individ och inspiration för oss alla.
Untitled 1